Správne vzorce správania sú základom zdravých vzťahov a našej vlastnej pohody. No, čo sa stane, keď uprednostníme iných na úkor seba a prispôsobíme sa nezdravým dynamikám? V tomto článku sa pozrieme na to, kedy vzniká nesprávny vzorec správania, prečo sa niekedy prispôsobujeme na úkor seba a aké následky môže mať takéto správanie.
ZA POUŽÍVANÍM ŠKODLIVÝCH VZORCOV SPRÁVANIA STOJA VŽDY RÔZNE DÔVODY. TU SÚ NIEKTORÉ Z NICH.
Sociálny tlak
Ak sme vystavení sociálnemu tlaku alebo očakávaniam od rodiny, priateľov alebo spoločnosti, často sa ocitáme v situácii, že sa cítime “nútení” prispôsobiť sa a obetovať svoje vlastné potreby.
Nedostatok sebavedomia
Keď často ustupujeme iným, môže to viesť k strate sebavedomia, k zneužívaniu, ktoré prehliadame, alebo k neustálej sebakritike. Ľudia s nízkym sebavedomím môžu mať tendenciu postaviť potreby iných nad svoje vlastné, aby získali prijatie, ocenenie, lásku, schválenie (chválenie) alebo pocit príslušnosti (k skupine). Často podľahnú sebaklamu, že ich hodnotou je práve prispôsobivosť.
Strach z odmietnutia
Obava z toho, že budeme odmietnutí alebo neakceptovaní, ak prejavíme svoj nesúhlas, alebo opačný názor, nás môže donútiť, aby sme sa prispôsobili a nekládli svoje potreby na prvé miesto.
Nejasne stanovené hranice
Ak nemáme jasne definované hranice, môžeme sa ľahko stať obeťami správania, či prístupov druhých, ktoré nám nevyhovujú, no napriek tomu sa prispôsobíme a zanedbáme svoje vlastné potreby.
Opakovanie naučených vzorcov správania
Pozorovaním toho, ako k problémom pristupujú naši vlastní rodičia, si osvojíme presvedčenie, že takéto správanie je v poriadku a zabezpečuje nám lepšie vychádzanie s druhými. Vďaka takémuto správaniu získavame ich priazeň, prijatie a lásku a to predsa chce každý...Lenže, je v tom háčik.
Následky konania podľa nesprávnych vzorcov
Podliehanie vzorcu správania, kde sa prispôsobujeme na úkor seba, môže mať závažný dopad na našu fyzickú a psychickú pohodu, ako aj na naše vzťahy. Trvalé obetovanie svojich potrieb a prianí pre iných môže viesť k chronickej stresovej reakcii, ktorá sa môže vyvinúť do fyzického a psychického ochorenia. Dlhodobé vystavenie sa stresu môže mať za následok fyzické problémy ako hypertenzia, problémy s trávením, depresia, či úzkosť. Prílišné prispôsobovanie sa iným prináša nízke sebavedomie a pochybovanie o sebe samých. Ak sa príliš sústreďujeme na uspokojovanie potrieb iných a zanedbávame svoje vlastné priania a záľuby, naše výkony v práci alebo vo vzťahoch môžu utrpieť a zákonite sa znižujú. Náš vzťah s tými, ktorí využívajú náš nesprávny vzor správania môže byť založený na nerovnováhe a využívaní. To môže viesť k hnevu, sklamaniu a strate dôvery, teda k problémom vo vzťahoch. Napriek tomu, že môže byť uspokojivé pomáhať druhým, spôsobuje to stratu energie a nadšenia, čo dlhodobo ovplyvňuje všetky ďalšie oblasti nášho života. Táto forma obetovania sa bez vlastného úžitku môže viesť k vyhoreniu a pocitu nešťastia.
Čo môžeme robiť inak?
Ako všetky zmeny, ktoré majú byť hlbšie a pokiaľ možno trvalé, aj zmeniť nesprávny vzorec správania si vyžaduje úsilie a sebareflexiu. Zdravý prístup k situáciám zahŕňa vyváženie medzi starostlivosťou o seba a starostlivosťou o iných. Tu sú niektoré z možných spôsobov ako to dosiahnuť:
Sebareflexia
Pozrite sa na svoje správanie a pohnútky. Prečo sa prispôsobujete na úkor seba? Čo to pre vás znamená? Čo a aké správanie za to očakávate? Rozpoznajte svoje strachy, na základe ktorých konáte na úkor seba. Je tam strach z odsúdenia, súdenia, kritiky? Strach z odmietnutia a neposkytovania lásky? Obava byť nepohodlným a tým neprijímaným?
Identifikujte vlastné potreby
Začnite si uvedomovať svoje vlastné potreby a túžby. Premyslite si, prípadne si napíšte zoznam toho, čo je pre vás skutočne dôležité. Začnite si ich napĺňať sami pre seba, ako potrebujete a tiež platí pravidlo, že nie na úkor ostatných. Správajte sa k sebe tak, akoby ste si priali, aby sa správali ostatní k vám. S rešpektom voči vašim aj voči ich potrebám.
Stanovte si jasné hranice
Naučte sa stanoviť jasné hranice pre to, čo ste ochotní vo vzťahoch akceptovať a čo nie. Nebojte sa povedať "nie", ak je to potrebné. Hranice vám pomôžu chrániť vaše vlastné potreby.
Komunikujte
Otvorene a empaticky komunikujte so svojimi blízkymi o svojich pocitoch, potrebách a očakávaniach. Spolupracujte na riešeniach, ktoré vyhovujú obom stranám a snažte sa o takzvaný „win-win“ výsledok.
Starostlivosť o seba (Self-care)
Starostlivosť o seba a svoje fyzické a emocionálne zdravie je dôležité, pomôže vám udržiavať rovnováhu vo vzťahoch a zabezpečiť vašu pohodu. Rovnako treba dbať na sebaúctu a vlastnú dôstojnosť.
Ako skutočne aktívne zmeniť svoj doterajší prístup?
Pozorujte vlastné správanie v situáciách. Ak dospejete k poznatku, že presvedčeniu, že: „Je správne sa prispôsobovať aj na úkor seba“ podliehate, máte možnosť sa vymaniť z pod jeho vplyvu, už ako prvé práve tým, že si ho uvedomíte. Následne ďalšou prácou na sebe a to jeho spracovaním a prepustením, že ho už nepotrebujete. To, že ste si ho v minulosti osvojili, bolo v súlade s vašim emočným vyzretím (váš detský vek), kedy ste nemali toľko informácií, vedomostí a skúseností, aby ste minulosť dokázali spracovať vo svoj prospech ideálne pre seba. Vtedy riešenie malo svoje opodstatnenie a jednal tak váš prirodzený obranný mechanizmus.
Dnes, po uvedomení si, že disponujete týmto presvedčením a necháte sa ním riadiť, môžete tomu dať jasnú „STOPKU“. Spracovanie spočíva v tom, že odhalením vašej obavy, teda na základe akého strachu podliehate vzorcu správania a konáte tak na úkor seba, máte voľbu rozhodnúť sa inak- po novom. Spracovať strach, pre ktorý jednáte nevedomky sebadeštruktívne.
Spýtajte sa seba: „Je naozaj pravda, že ak nevyhoviem na úkor seba(prispôsobím sa), budem odmietnutá/ý, kritizovaná/ý, neprijímaná/ý, súdená/ý, nemilovaná/ý.....?“ (Váš strach z následku) Ak by to bola aj pravda, a mali by ste pocit, že práve táto Vaša obava bude naplnená, čo je pre vás viac? Nasledovať Vaše potreby a naplniť svoj život spokojnosťou, pohodou a zdravým alebo napĺňať očakávania druhých, aby Vás milovali? Koho v princípe milujú? Vás, vo Vašej autenticite alebo človeka, ktorým sa len tvárite byť, ktorý je pre nich vyhovujúci? Je to o Vás alebo o Vašej prispôsobivosti? Milujú Vás alebo Vašu masku?
Nenasledovať naučený vzorec, ale zachovať sa v súlade v láske k sebe, rozhodnúť sa povedať jasné NIE, naplniť si vlastné potreby, to všetko sú prejavy zdravej sebaúcty. Voľba je vždy vo vašich rukách. Rozhodnite sa správne.
Mojimi článkami a kurzami pomáham nájsť zdravšie spôsoby správania a pristupovania k sebe samým. Vďaka informáciám, ktoré zdieľam, nájdete spôsob, ako postupne preskúmať vaše pohnútky, pre ktoré reagujete sebapoškodzujúco a ako vylepšiť svoje vzťahy a prežívanie.
Odporúčam článok Rozvíjanie úprimnej lásky k sebe, Prejavy nízkej sebaúcty alebo Návrat k láske k telu a mnohé iné, ktoré vo vás zanechajú pozitívnu stopu v sebauvedomení si : ).
Láska k telu je pravdepodobne najdôležitejším vzťahom, ktorý môžeme mať so samými sebou. Nejde len o vnímanie nášho vzhľadu, ale aj o to, ako sa cítime vo svojej koži a o našu sebaúctu. Je to o tom, ako sa staviame k našim nedokonalostiam a rozličným aspektom nášho tela.
Úprimná láska k sebe je základným pilierom duševného a emocionálneho blahobytu. Je to schopnosť byť k sebe samému láskavý, akceptovať sa so všetkými svojimi nedostatkami a kvalitami a vytvárať si zdravé vzťahy s ostatnými.
Sebaúcta je kľúčovým prvkom duševného zdravia a šťastného života. Je to stav, keď sa máme radi a rešpektujeme sami seba. Ak máme zdravú sebaúctu, vieme, že sme jedineční a cenní ľudia, ktorí majú právo byť šťastní a spokojní.