Sebaúcta je kľúčovým prvkom duševného zdravia a šťastného života. Je to stav, keď sa máme radi a rešpektujeme sami seba. Ak máme zdravú sebaúctu, vieme, že sme jedineční a cenní ľudia, ktorí majú právo byť šťastní a spokojní.
Každý má občas obdobie, keď si myslí, že nie je dosť dobrý alebo, že nedosahuje svoje ciele. Máva to často negatívny dopad na našu sebaúctu. Je dôležité si uvedomiť, že nikto nie je dokonalý a že každý robí chyby. A zároveň je dobré pochopiť, že v našej nedokonalosti sa ukrýva dokonalosť toho, že je to práve tak ako to je. Sebaúcta nie je o tom, že by sme mali byť dokonalí, alebo že sa nám všetko podarí. Ide skôr o to, aby sme vnímali ako sa k sebe správame a ako sa prijímame v danom rozpoložení, v ktorom práve sme, a aby sme zároveň sledovali ako sa snažíme byť najlepšími verziami seba samých.
Ak chcete zlepšiť svoju sebaúctu, môžete začať tým, že si vymenujete svoje kvality a pozitíva. Položte si otázky ako napríklad: "Čo robím dobre?" alebo "Čo ma robí šťastným?", či „Čo sa mi za posledný mesiac naozaj podarilo?“
Nehanbite sa vymenovať všetky svoje úspechy, aj tie najmenšie a oslavovať ich. Neustále si pripomínajte svoje pozitívne vlastnosti, pretože vám to pomôže zlepšiť váš pohľad na seba.
Je veľmi dôležité, aby ste si uvedomovali svoje hodnoty a nenechali sa ovplyvniť strachom z toho, čo si o vás myslia ostatní ľudia. Ak nemáme zdravú sebaúctu, zvyčajne sa neustále strachujeme o to, čo si o nás myslia ostatní. Musíme si uvedomiť, že ostatní ľudia neovplyvňujú našu hodnotu. Ich názor na nás sa týka predovšetkým ich, ich presvedčení a tiež ich vlastného úsudku. Je výsledkom toho, ako zmýšľajú a na základe akých úvah dospeli k svojmu názoru. Musíme v sebe nájsť istotu, že sme cenní a máme právo na šťastný a plnohodnotný život. Pretože každý jeden človek toto právo má. Bez výnimky.
Je tiež dôležité byť realistický. Prijímať samých seba takých, akí sme. To ale rozhodne neznamená, že by sme nemali pracovať na svojich slabých stránkach alebo neustále sa zlepšovať. Ide skôr o to, aby sme prijali sami seba aj s našimi nedostatkami a snažili sa byť najlepšími verziami seba samých.
Zdravá sebaúcta dokáže mať pozitívny vplyv na každú oblasť nášho života. Od vzťahov v práci, až po naše fyzické a duševné zdravie. Ak máme zdravú sebaúctu, môžeme sa cítiť lepšie a mať pozitívnejší pohľad na seba a svoje schopnosti. Toto následne ovplyvní naše správanie a rozhodovanie. Často sa však stáva, že namiesto sebaúcty máme sklony k sebaprezentácii, k povýšeneckému správaniu, alebo naopak k sebaľútosti. To však nie je správna cesta a treba to odlíšiť.
Ak chceme podporiť svoju sebaúctu, môžeme sa zamerať na niekoľko krokov. Prvým krokom je sebareflexia – uvedomenie si svojich kvalít, ale aj nedostatkov. Možno to neviete, ale všetci sme neustále, po celý život vo vývoji a preto je dobré mať pre seba pochopenie a súcit, rovnako ako ho máte pre svojich blízkych. Je veľmi dobré naučiť sa prijať fakt, že keby sme vedeli konať lepšie, konali by sme tak. Ale keďže ešte nevieme, lebo sa to len učíme, naučme sa prijímať samých seba práve v tejto (ne)dokonalosti. A to je práve ten láskyplný prejav k sebe samému. Môžete to brať aj ako zdravú sebakritiku. Tá je prirodzená. Je však veľmi dôležité nikdy nestrácať zo zreteľa aj svoje pozitívne vlastnosti a neupadnúť do pasivity. Rovnako dôležité je dokázať prijímať chválu a pochvalu od iných ľudí, pretože ide o dôležitý prvok pri zlepšovaní sebaúcty.
Ďalším krokom k zlepšeniu sebaúcty je investovanie do seba samého. Či už prostredníctvom čítania, cvičenia alebo učenia sa nových zručností. Snažiť sa rozvíjať v oblastiach, ktoré nás zaujímajú a robia nám dobre, môže posilniť našu sebaúctu a sebavedomie.
Okrem toho môžeme byť k sebe láskaví a priateľskí a prejavovať si viac pochopenia. K novému prístupu sebareflexie a sebakritiky sa môžeme zamyslieť nad tým, ako by sme riešili problémy svojich priateľov alebo blízkych, a aplikovať tieto riešenia aj na naše vlastné problémy. Nerozdávať nevyžiadané rady, ale skôr vnímať zo svojho okolia inšpiráciu a vnuknutia riešení problémov iných, ako správu pre seba. Pretože vtedy sme viac otvorení vnímať a zaregistrovať riešenie a nie sme emocionálne ponorení do vlastného problému.
Nízka sebaúcta ovplyvňuje správanie človeka voči sebe samému a voči ostatným. Tu je niekoľko možných prejavov osoby s nízkou sebaúctou:
Je dôležité si uvedomiť, že sebaúcta nie je statický stav, ale proces, ktorý si vyžaduje kontinuálnu pozornosť, prijatie, starostlivosť a čas. Akonáhle príde človek na to, že jeho sebaúcta je nízka, alebo podlomená a má to negatívny vplyv na jeho život, môže sa prostredníctvom jednoduchých techník naučiť vzťahovať sa k sebe zdravším spôsobom a zlepšiť vnímanie samého seba. Cvičenie zdravej sebaúcty a pravidelné posilňovanie pozitívneho vzťahu k sebe samému nám pomáha v každej oblasti nášho života a vedie nás k šťastnejšiemu prežívaniu a väčšiemu sebauspokojeniu.
Na podporu sebaúcty odporúčam tieto cvičenia:
Tieto cvičenia môžu byť prvými malými, ale účinnými krokmi na to, aby ste začali podporovať nárast svojej sebaúcty a zlepšili tak kvalitu svojho života.
Jedným z najčastejších prejavov nízkej sebaúcty, je prispôsobovanie sa na svoj úkor. Myslíte si, že vaša mimoriadna flexibilita je vašou pozitívnou doménou? Konáte aj vy tak ale neuvedomujete si to? Dočítajte sa o tom viac tu.
Emócie patria k neoddeliteľnej súčasti nášho každodenného života. Jednou z najintenzívnejších a zároveň náročných emócií je hnev. Táto silná a nekontrolovateľná emócia dokáže spôsobiť konflikty a negatívne následky, ale tiež môže byť hnacou silou pre osobný rast a transformáciu. V tomto článku sa budeme venovať fenoménu hnevu a jeho potenciálu pre pozitívne zmeny v našom živote.
V dnešnom hektickom svete je sebaláska často témou súčasnej doby. Mnohí ľudia sú poháňaní snahou dosiahnuť úspech a uznanie a často zatracujú svoje ego, aby sa vyhli označeniu ako sebeckí alebo arogantní. Avšak, existuje tenká hranica medzi zatracovaním ega a zdravým prejavom sebalásky. Preto preskúmame tieto dve perspektívy a nájdeme spôsoby, ako nájsť zdravú strednú cestu.
Medzinárodný deň žien je sviatok ako každý iný, v ktorom si pripomíname nejakú výnimočnú udalosť. V súvislosti s MDŽ ide o deň, kedy práve ženy našli v sebe odvahu, odhodlanie a silu vzoprieť sa pracovnému režimu v minulosti a bojovali za svoje väčšie práva v továrni.