Váš život ovplyvňujú vnútorné presvedčenia, ktorými sa riadi Vaše ego.

Čo sú vlastne tie presvedčenia, ktorým veríte a stoja Vám v ceste za šťastím?
Presvedčenia sú tvrdenia, ktoré si stanovuje každý z Vás  už ako dieťa, aby zvládal ťaživú emocionálnu situáciu, ktorú práve prežíva.
Na základe prežitia rôznych situácií, si teda v detstve vytvárate presvedčenia, ktorým (u)veríte, ktorých sa držíte a ktoré následne ovplyvňujú, aké situácie v živote zažívate.
Práve tieto presvedčenia sú zodpovedné za to, s čím sa v živote najčastejšie stretávate. Či už ide o radostné alebo – práve naopak – bolestivé situácie ako som popísala v článku: „Rozchod vo vzťahu – koho je to vina?“
Tak ako ste zodpovedný za to, čo v sebe cítite, ste zodpovedný aj za situácie, ktoré si v živote vytvárate. Na základe Vašej predstavy o sebe môžete vnímať, či sa Vám v živote niektoré situácie opakujú alebo nie.
Každý z Vás v detstve zažil množstvo rôznych situácií, počas ktorých prežíval niektoré z týchto pocitov. Ktoré sú tie Vaše?
Pocit krivdy? Opustenia? Odmietnutia? Zrady? Poníženia?
Prežívate a zažívate situácie, v ktorých sa opakuje istý druh emócie?  
Sklamanie, smútok, žiaľ, pocit neschopnosti, nedostatok podpory, pochopenia,……?
 Prežívanie situácií v minulosti, pri ktorých ste mali niektorý zo spomínaných pocitov, viedlo k vytvoreniu presvedčenia, ktoré Vám pomáhalo, aby ste dokázali dané okolnosti v útlom veku stráviť.
Dané zvolené presvedčenie Vám v tom veku slúžilo na vysporiadanie sa s konkrétnym typom nepríjemných situácií. Vtedy ste nedokázali tieto situácie ovplyvniť, zmeniť, riešiť…  Častokrát ste boli znova a znova vystavovaný prežívaniu podobných okolností, v ktorých ste sa cítili rovnako nekomfortne. Vytvorené presvedčenie Vám umožnilo zmierniť nepríjemný pocit, ktorý vyplýval z prežívania daných situácií.
V detstve vytvorené presvedčenia vo Vás však spravidla prežívajú dodnes, aj keď ste už iný, dospelý a dokážete čeliť rôznym situáciám.  Aj keď ich už vlastne nepotrebujete.
 Kedže ste však vyrástli a Vaše podmienky na život sa medzičasom zmenili, prirodzene zabúdate, aké presvedčenia ste si vytvorili v minulosti, kým ste boli deťmi, a akým tvrdeniam, ste (u)verili. Boli to tvrdenia, ktoré určovali, aký máte postoj k sebe samým a k druhým.
Tým, že si ich už nie ste vedomí, znamená to, že nemajú na Vás účinok?
Nie! Iba sa „odsunuli“ do podvedomia, no väčšinou naďalej ovplyvňujú Vaše životy, a Vy si to vôbec neuvedomujete. Deje sa tak bez Vášho vedomia, bez prispenia Vašej vôle, a to dovtedy, dokým si to neuvedomíte a nezmeníte vy sami.
Kedže ste si na základe prežitých situácií už v priebehu detstva vytvorili postoj nielen k vonkajšiemu svetu, k ľuďom okolo Vás, ale i k sebe, s touto vlastnou predstavou o sebe ste (dávno) stotožnený. Žijete tak mnoho rokov, aj v dospelosti. Častokrát v živote jednáte podľa týchto získaných postojov, ktoré sú k Vám samým nepravdivé, ba až deštrukčné. V živote pristupujete k situáciám nielen na základe postojov a názorov, ktoré ste si voči sebe vytvorili, ale aj na základe tých, ktoré ste voči sebe možno len prebrali zvonku a prijali za svoje. Tak sa postupom času stali Vašimi vlastnými presvedčeniami o Vás samých – a rokmi si ich upevňujete, no popritom už vôbec nemusia byť a častokrát ani nie sú pre Vás osožné.
Vaše postoje k sebe nesú istú vibráciu (alebo: „sú nositeľom istej vibrácie“), ktorá priťahuje situácie, vibrujúce na rovnakej úrovni. A preto to, čo prežívame, sú presne situácie, ktoré prežívať máme, aby sme prišli na to, ako samých seba vnímame.
Aby ste spoznali Vaše vlastné postoje k sebe, ktoré ste si stanovili, kým ste boli deťmi, je nutné vnímať svoje pocity zo situácií, ktoré v živote nechcete prežívať, a tie Vás privedú k presvedčeniam, ktoré situáciu vytvorili. Je nevyhnutné na základe pochopenia z akých dôvodov ste si vytvorili danú situáciu, zmeniť a poopraviť vnímanie seba samých, aby sa Vám v živote prestali dookola opakovať tie isté typy nepríjemných situácií, podľa takmer totožného scenára.

Ďalšie články

Rozchod vo vzťahu – koho je to vina?

Čo je za tým? Prečo som to musel/-a prežiť? Aký to má význam? Kto je zodpovedný za rozchod vo vzťahu? Ako tomu predchádzať? Čo môžem urobiť preto, aby som to nemusel/a prežívať znova v budúcnosti? V živote sa dostávame do rôznych situácií, ktoré môžeme pociťovať ako príjemné alebo nepríjemné. Pri každej z nich prežívame emócie, ktoré sú...