To, aký život vedieme, nie je náhoda. Je to súhrn obrovského množstva vstupných dát. Sme neustále ovplyvňovaní svojim okolím, spoločenskými zvyklosťami, osobami, podmienkami, v ktorých sme vychovávaní a následne v ktorých pracujeme. Neustále na nás pôsobia ľudia, s ktorými prichádzame do styku a tiež na seba pôsobíme vlastnými presvedčeniami, ideálmi, názormi, ktorými sa snažíme vtesnať do predstavy, ktorou si myslíme my alebo iní, že máme byť.
A tento vplyv na nás nemá len to, čo je nášmu zraku umožnené vidieť, a čo dokážeme vnímať, ale aj to, čo je ukryté, ale napriek tomu našimi vnemami vnímané, len si to zatiaľ nie sme schopní uvedomiť, kým sa to nezvedomí.
Každý človek je už od počatia pod vplyvom niekoľkých systémov. Najzákladnejším systémom je rodina. Do tohto systému sme sa rozhodli narodiť a nemôžeme z neho vystúpiť, ale môžeme prostredníctvom neho rásť, ak ho pochopíme. Systémom je taktiež štát, národ, cirkev, škola, firma, alebo čokoľvek, čo predstavuje hodnoty a vzťahy pôsobiace v kultúre, mieste, čase, v ktorom sa pohybujeme.
Ide o celý systém energií a jej dynamiky, v ktorom sa nachádzame a ktorý vplýva na to, aký život, ako a čím naplnený žijeme. Sú v tom neviditeľné fungujúce sily v rodine, ktoré môžu spôsobovať choroby, náchylnosť k nehodám a úrazom, sklony k sebadeštrukcii, depresie, zlyhania, vzťahové problémy s rodičmi, partnermi, deťmi, opakovanie osudu našich predkov.
Áno, rôzne vzťahové, zdravotné, finančné, pracovné disfunkcie v živote jednotlivca sa môžu aj rodovo prenášať. Nakoniec sme schopní vidieť len jej prejav vo fyzickom svete a príčina je ukrytá hlboko v systéme jednotlivca.
Bert Hellinger, misionár a učiteľ, počas svojho života strávil (mimo iného) 16 rokov v Južnej Afrike v kmeni Zulu, kde sa podieľal na ich rituáloch a uvedomil si, že život človeka je obklopený určitou posvätnosťou a tá môže mať mnoho tvári a prejavov. Získal rešpekt k ich odlišnému chápaniu sveta a pôvodne ako katolický kňaz konfrontovaný európskou kresťanskou kultúrou so silným africkým kmeňovým zázemím v ňom vyvolali pochybnosti. Neskôr absolvoval sériu školení upriamené na skupinovú dynamiku. Tieto cvičenia boli zamerané na rozpoznanie podstatného v rozmanitosti prítomnosti, bez zámeru, bez strachu, bez predsudkov, zamerané len na to, čo sa objaví.
Bert Hellinger sa preslávil ako tvorca originálnej psychoterapeutickej metódy nazývanej Rodinné konštelácie a Systemické konštelácie, neskôr označoval metódu ako „Pohyby duše“, poskytujúca riešenie osobných, pracovných aj spoločenských problémov. Konštelácia – postavenie, súbeh, zostavenie okolností, vecí, ľudí a akékoľvek interakcie a vzájomné zásahy do života. Napríklad hviezdna či planetárna konštelácia v čase zrodu jednotlivca má kvalitatívny, na psychiku pôsobiaci archetypálny vplyv. V systemických konšteláciach, prostredníctvom intuitívneho rozmiestnenia členov systému je možné poukázať na tendencie, alebo skryté vplyvy vo vzájomných vzťahoch v tomto systéme. Hlboko dojatý tým, čo tieto semináre ukázali – možnosť zmierenia protikladov pomocou vzájomného rešpektu boli impulzom k vystúpeniu z cirkvi.
Následne svojou prácou ovplyvnil tisíce terapeutov na celom svete, ktorí jeho metódu uplatňujú na širokú škálu problémov.
Pre západný svet znamená Hellingerova metóda rozpoznanie univerzálne platných zákonitostí, ktoré sme v snahe o vydobytie vlastnej individuality a prekonanie sociálnej determinácie hrubo porušili. Musíme sa k nim vrátiť a uznať ich, inak na nás o to silnejšie skryto pôsobia a ovplyvňujú všetky vzťahy a udalosti nášho života.
„Čo je pre vás dôležitejšie – vaše ideály alebo ľudia?“
Pre Hellingera to nebola len filozofická hádanka. Bol na to citlivý, lebo si bol vedomý, ako ľahko nacistický režim obetoval ľudí v službách ideálov.
Rôzne ideály máme v sebe aj my na to, aby sme obetovali svoj vlastný život. Je načase vlastný seba-deštrukčný program odhaliť a vyliečiť.
Prihláste sa na celodenný seminár – Rodinné systémy tu.
Počet osôb je obmedzený, ale nezúfajte, každý nasledujúci termín vám bude k dispozícií.
Viac informácií o tom, ako seminár prebieha a čo by ste mali vedieť – tu.
Ak neviete, či je to pre vás to, čo práve potrebujete, prečítajte si niektorí z článkov, aby ste si uvedomili, či žijete pod vplyvom vášho systému ale už ste slobodní. Akonáhle rozpoznávate v článkoch podobnosť s vaším životným prístupom, neváhajte a konajte v súlade s potrebou vašej duše – oslobodiť sa, uvoľniť skrytú energiu, ktorá vnáša do vášho života bolesť a nepriazeň.
Prítomný okamih – náhľad: Nebojte sa byť sama/sám sebou, zbavte sa nánosov „falošného ja“ prostredníctvom ľudí okolo seba, ľudí, na ktorých Vám najviac záleží, ľudí, o ktorých si myslíte, že Vám ubližujú najviac, lebo Vás nemajú radi. Opak je pravdou – tí, ktorí vo Vás vyvolávajú tie najbolestivejšie pocity, sú pre Vás tým najväčším darom, radcom a učiteľom, ako veľmi a v ktorých momentoch nie ste sami sebou. Prijmite ich vo svojom živote s láskou a pochopením. Uverte, že tak, ako činia, hoc vás to bolí a zraňuje, konajú podvedome v súlade s hlbokou láskou k Vám. Sú to Vaši anjeli spásy.
Ako dosiahnuť harmóniu v tele – náhľad: – vnímam, že niečo nechcem, ale zo strachu a obáv pristúpim na podmienky, ktoré mi nevyhovujú
– súhlasím s názorom, ktorý sa vo mne bije, opäť zo strachu z posudzovania
– som ochotná vyhovieť, hoci vnútorne cítim rozpor a nechuť.
Toto všetko sú signály, keď konáme proti sebe len preto, aby sme boli pre okolie vyhovujúci. V takomto rozpoložení ide o strach, že stratíme svoj post, svoju „tvár“, svoje postavenie, mienku o sebe, ktorú sa snažíme dokazovať okoliu napĺňaním očakávaní druhých.
Držíte svoj život vo vlastných alebo Božích rukách – náhľad: Častokrát máme pocit, že sa niečo v našom živote len tak „deje“ a nie sme si vedomí, že to naše vnímanie reality: naše myšlienky a naše vlastné postoje k svetu, k sebe samému, či k druhým, určuje čo sa nám v živote odohráva. Tok energie, ktorá prúdi týmto priestorom, ktorá sa zhmotňuje podľa toho akým názorom a presvedčeniam veríme, vykonáva svoju úlohu, či tomu veríme alebo nie. Záleží však od nás, ako sa k tomu postavíme.
Dnes, keď sa všade hlása: „Milujte samých seba, akí ste!“, vnímam, akoby vznikal nový kult sebastredných, egoistických a nadradených ľudí, ktorí akoby zanedbávajú vlastnosti akými sú: ohľaduplnosť, tolerancia, akceptácia. Prečo je to tak?
Čo sa to deje vo svete? Kto za to preberá zodpovednosť? Týka sa nás to, alebo ono? Je to naše?
Kam ako ľudstvo – „jednota“ smerujeme, keď ani tam, kde panovala vzájomná úcta, láska, je na prvom mieste strach, obviňovanie, znevažovanie, urážanie, neúcta a následne odmietanie?